|
Megaregion |
Region karpacki |
Prowincja |
Karpaty Zachodnie |
Podprowincja |
Zewnętrzne Karpaty Zachodnie |
Makroregion |
Beskidy Zachodnie |
Mezoregion |
Gorce |
Zajmowane
jednostki
administracyjne |
Polska:
– woj. małopolskie
– powiat limanowski, powiat nowotarski |
|
Ziemia Lubuska
Polozenie
W 1999 roku utworzone zostalo województwo lubuskie. Stalo sie to w wyniku polaczenia dawnych województw zielonogórskiego gorzowskiego, a takze skromnej czesci województwa leszczynskiego. Ogólny obszar lubuskiego w przeliczeniu na kilometry wynosi 13 987,88 km². Wedlug statystyk wsród polskich województw to region o najmniejszej liczbie ludnosci, bo 1,01 miliona mieszkanców. Siedziba wladz administracyjnych jest tam Zielona Góra, a siedziba wojewody – Gorzów Wielkopolski. Czesc jego historycznych terytoriów znajduje sie równoczesnie w Polsce i w Niemczech, sa to Ziemia Lubuska i Luzyce Dolne. Pozostalymi krainami, z których sklada sie lubuskie sa Dolny Slask, Nowa Marchia i Wielkopolska. Ziemia Lubuska, na terenach której znajduje sie dawna stolica województwa – Lubusz, usytuowana jest nad srodkowa Odra, na zachód od Wielkopolski, na poludnie od Pomorza Zachodniego i na wschód od Dolnego Slaska, a takze Luzyc. Rzeka Mysli, jezioro Lubniewsko, rzeka Pliszka, Odra i Sprewa to granice okreslajace tereny tej ziemi. Znaczna czesc obszarów, skladajacych sie na województwo, znajduje sie na wysokosci od 60 do 100 m n.p.m. Dwoma najwyzej polozonymi punktami w regionie sa to Góra Bukowiec, znajdujaca sie na wysokosci 227m n.p.m. w Lagowskiego Parku Krajobrazowego, jak równiez usytuowana na 226,9m n.p.m. Góra Zarska. Elementem odznaczajacym województwo jest naprzemianlegly uklad pasów, znajdujacych sie na wyzynach oraz terenów usytuowanych na obnizeniach, co jest wytworem ostatniego zlodowacenia. Róznorodnosc krajobrazu wynika z kolei ze zlodowacenia srodkowoeuropejskiego.
O regionie
Ciekawym jest, ze Ziemia Lubuska, bedaca jedna z krain historycznych województwa, to obszar znajdujacy sie jednoczesnie na terenie Niemiec i Polski. Jej nazwa zaczerpnieta zostala oczywiscie z nazwy miasta-stolicy, czyli wspomnianego juz Lubusza. Ziemia Lubuska w calosci stanowi obszar o wielkosci , zas jej tereny lezace w granicach Polski wielkosciowo wynosza . Najwazniejszymi sposród jej historycznych miejscowosci sa Slubice, Sulecin, Rzepin, Osno Lubuskie, Witnica, Torzym i Kostrzyn nad Odra, który obecnie jest znany z organizowanego tam juz od 19 lat Przystanku Woodstock. Kraina, która odwrotnie do Ziemi Lubuskiej znajduje sie w wiekszosci na terenie Niemiec, zas tylko czesciowo na terenie Polski sa Luzyce Dolne. Fakt ten bezsprzecznie stanowi o wielokulturowosci mieszkanców, sasiadujacych bezposrednio z Niemcami. Zazegnane zostaly uprzedzenia, wynikajace z historii naszych krajów i tak ludzie zamieszkujacy województwo lubuskie moga smialo nazwac siebie otwartymi na obca kulture i tolerancyjnymi.
Zielona brama Polski to okreslenie województwa, które nie przylgnelo do niego nie bez powodu. Biorac pod uwage wielkosc obszarów lesnych, zajmuje ono w Polsce pierwsze miejsce. Okolo 49% jego terenów stanowia lasy, poprzecinane licznie wystepujacymi jeziorami i rzekami. Miedzy innymi z tego wzgledu województwo znajduje sie w czolówce regionów, które szczególnie dbaja o ekologie.
Cecha województwa jest dobra komunikacja z reszta Polski i z Europa. Daje to regionowi mozliwosc wspólpracy z innymi województwami, a takze z innymi krajami. Najwazniejszymi miastami w Lubuskiem sa Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, a takze mniejsze miasta, do których zaliczana jest Nowa Sól, Zagan czy Zary. Do stolicy Polski - Warszawy, z województwa lubuskiego jest 450 kilometrów, zas niemiecka stolica – Berlin, oddalona jest o 134 km od Gorzowa Wielkopolskiego i o 182 km od Zielonej Góry.
Atuty regionu
Województwo cechuje bardzo duze zalesienie. Liczne parki krajobrazowe to jeden z elementów wyrózniajacych ten region na tle innych. Sa to Park Gryzynski Krzesinski, Lagowski, Park Krajobrazowy Luk Muzakowa, Park Krajobrazowy Ujscie Warty, Przemecki i Pszczewski. Charakterystycznym dla lubuskiego jest wysoko rozwiniety handel, a takze szeroki zakres uslug. Przemysl rozwija takze duza oferta wypoczynkowa, a takze ciekawa baza hotelowa. Duze rozdrobnienie w sektorze prywatnym jest tym, co cechuje region. Daje on duze mozliwosc zatrudnienia w róznych z dzialów gospodarki. Dominujacymi sa podmioty zatrudniajace do 10 osób. Liczba firm, w której pracuje od 10 do 50 pracowników wciaz rosnie. Przewazajaca jest dzialalnosc gospodarcza prowadzona przez osoby fizyczne. W 2008 roku stanowily one prawie 8 na 10 podmiotów prywatnych. Sektory gospodarki, które s a najbardziej znaczne i przy okazji liczne stanowia handel i naprawy, obsluga nieruchomosci oraz firm, a takze transport i budownictwo.
W przeliczeniu liczby przedsiebiorstw przypadajacej na mieszkanca, Lubuskie zajmuje 6 miejsce w Polsce. Podmiotów gospodarczych, które sa zarejestrowane jest ponad 100 tysiecy. Wysokosc PKB, jakie województwo wytworzylo wedlug danych z 2007 roku, wynoszaca 87% sredniej krajowej, stawia województwo idealnie w srodku stawki. Wylaczajac Warszawe, bylaby to srednia krajowa wynikiem dajaca poziom porównywalny z o polowe liczniejszym województwem zachodniopomorskim. W obliczeniach tych nalezy wziac pod uwage wielkosc i zasoby województwa lubuskiego, prezentuje sie ono w tej perspektywie niebywale korzystnie.
Republika Federalna Niemiec to bez watpienia najwazniejszy partner handlowy województwa. Niemalze 70% towarów i uslug, które trafiaja na niemiecki rynek eksportowanych jest przez lubuskie firmy.Zainteresowanie kapitalu zagranicznego województwem lubuskim rosnie z roku na rok. Zagraniczne koncerny chetnie inwestuja w region i najblizsze lata przewiduja powtarzalnosc tego zjawiska. 38% wszystkich spólek to te z kapitalem zagranicznym. Ponad polowa z zainwestowanej w 2007 roku kwoty, wynoszacej 1,5 mld zl nakladów zagranicznych, pochodzilo od niemieckich spólek.
Dobra komunikacja jest jedna z atutów lubuskiego. Lezy ono na skrzyzowaniu dwóch naturalnych szlaków: pólnoc-poludnie i wschód-zachód. Razem z rozwijajaca sie siecia dróg przyczynia sie to do faktu, ze region jest dobrze skomunikowany tak reszta Polsk jak i z Europa. W Lubuskiem funkcjonuje kilkadziesiat firm - perel innowacji. Niektóre z nich tworza najnowoczesniejsze rozwiazania technologiczne na swiecie.. Najbardziej innowacyjne przedsiebiorstwa w województwie funkcjonuja w Zielonej Górze i Gorzowie Wlkp., nastepnie w Zarach, Miedzyrzeczu, Nowej Soli, Rzepinie, Sulechowie i Swiebodzinie i Czerwiensku. Pozostale innowacyjne przedsiebiorstwa rozsiane byly po województwie.
Turystyka
Atrakcje naturalne sa glównym budulcem turystyki województwa. To jeden z pieciu regionów o najnizszym zanieczyszczeniu srodowiska. Liczne rezerwaty, parki krajobrazowe i zespoly przyrodniczo – krajobrazowe, zajmujace 30% powierzchni regionu, zostaly stworzone dla jeszcze wiekszej dbalosci o dobra naturalne. Parkami tymi sa fragment Drawienskiego Parku Narodowego, Park Narodowy „Ujscie Warty” itd. Ponadto sa to parki krajobrazowe, 48 rezerwatów, 1800 pomników przyrody. Województwo lubuskie to takze wazny osrodek ornitologiczny wraz z rezerwatem w Slonsku. Zamieszkuje tam ponad 200 róznych gatunków ptaków.
Szczególnymi dla województwa są także liczne jeziora. Ich liczba wynosi w lubuskim ponad 500. Amatorzy aktywnego wypoczynku, myślistwa czy tez rybołówstwa z pewnością docenia te atrakcje. Znajdują sie tu ośrodki łowieckie i jeździeckie. Miłośnicy wodnych sportów odnajdą tu dla siebie cos ciekawego dzięki licznym jeziorom i rzekom. Wiele szlaków kajakowych przecinających województwo również sprzyja rozwojowi turystyki. . Nad jeziorami prężnie działają doskonale wyposażone ośrodki żeglarskie. Jednym z ważnych elementów jest przebiegająca przez region rowerowa trasa R-1. Wymienić należy także liczne lokalne ścieżki rowerowe.
Rejon Umocniony to atrakcja województwa zdecydowanie godna rekomendacji. Ten podziemny system fortyfikacji wyjątkowy w skali europejskiej, został zbudowany przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jest porównywany z Linia Maginota. Składa sie na niego kilkadziesiąt bunkrów połączonych podziemnymi tunelami. Tworzą one zmyślny labirynt o długości zbliżonej do 30 km. Podczas wojny był on częścią linii obronnej – Walu Wschodniego (Ostwall). Dostępne dla zwiedzających jest kilkadziesiąt bunkrów połączonych podziemnymi tunelami, kanałami i mostami fortecznymi. Wytyczona jest kilkukilometrowa trasa podziemna lub tez trasa specjalna, długości 11km, będące najdłuższym tego typu szlakiem udostępnionym dla turystów w Polsce. Międzyrzecki Rejon Umocniony dodatkowo intryguje i przyciąga dzięki jednemu z największych w Europie rezerwatów nietoperzy. W podziemiach zimuje ich ok. 30.000, przynależących do 12 różnych gatunków. Atrakcja województwa jest także Lagów zwany Perła Ziemi Lubuskiej. Jest to mała miejscowość, malowniczo położona miedzy dwoma jeziorami: Lagowskim i Trzesniowskim wraz z Zamkiem Joanitów. Co roku organizowany jest tam Festiwal Filmowy. Ogród zoologiczny to dodatkowa atrakcja, szczególnie dla młodszych turystów. To ogród zoologiczny– ZOO-Safari w jednym, znajdujący sie w Świerkocinie. Posiada on kilkaset zwierząt ze wszystkich kontynentów.
Liczne zabytki architektury są kolejna ciekawostka zachęcająca do zwiedzenia województwa lubuskiego. Ciekawa atrakcja tych ziem są muzea, m.in. Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, prezentujące wystawę dotycząca produkcji win, szczególna bo jedyna taka w Polsce. Z ta tradycja związane jest również święto Zielonej Góry – Winobranie. Odbywa sie ono co roku we wrześniu. Do innych muzeów zalicza sie Muzeum Wojskowe w Drzonowie, Muzeum Etnograficzne – Skansen w Ochli, Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp., Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w Żaganiu oraz Muzeum Ikon w Międzyrzeczu.
Amatorzy ostrzejszej formy wypoczynku również znajda cos dla siebie. Uczestnicy Międzynarodowego Rajdu Przyjaźni Polsko – Niemieckiej, Berlin – Wrocław czy Rajdowych Mistrzostw Samochodów Terenowych użytkują tutejsze leśne drogi i wertepy. Na Rajdowe Mistrzostwa Samochodów Terenowych przyjeżdża ok. 100 aut terenowych, 40 ciężarowych, kilkadziesiąt motocykli i quadów z całej Europy. Dystans 1500km należy pokonać w sześć dni.
Lubuskie jest regionem wprost idealnym do uprawiania kolarstwa i turystyki rowerowej. Korzystają oni ze znakomitej sieci dróg, oplatających cały region. Są także Z kolei zwolennicy spokojnej jazdy i ci właśnie korzystać mogą ze szlaków turystycznych, a także występujących w dużej ilości ścieżek rowerowych. Powstały one dzięki pomocy Unii Europejskiej. Liczne kampingi i gospodarstwa agroturystyczne czy tez pensjonaty i pola biwakowe służą turystom swymi usługami. W województwie rozwija sie również turystyka lotniczej. Stolica jej w lubuskim jest podzielonogórski Przylep. Usytuowane jest tam lotnisko wraz z siedziba Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Prowadzi on usługi lotnicze, szkoleniowe, hotelarskie i gastronomiczne. Działają w nim przeróżne sekcje, jak np. samolotowa, spadochronowa, szybowcowa, modelarska, motolotniowa, balonowa czy paralotniowa. Na kurs lub uczestnictwo w obozach szkoleniowych może zapisać sie każdy, kto ma chęć podziwiać uroki regionu z lotu ptaka. Dodatkowo możliwe są także loty turystyczne szybowcem i balonem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |